image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Zajímavosti

Zajímavosti

Budova nádraží ČDObec Převýšov leží v nadmořské výšce 229 m v západní části okresu Hradec Králové. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1386. Obec je součástí přirozeného spádového území města Chlumec nad Cidlinou, od něhož je vzdálena 4 km. Má dobré železniční i silniční spojení s Chlumcem nad Cidlinou i s okresním městem Hradec Králové.

Převýšov leží v krajině s intenzivním zemědělským využitím. Plochy zemědělsky obhospodařované tvoří téměř polovinu nezastavěné části katastru. Druhou polovinu nezastavěné části katastru tvoří plochy lesů v severní části území. Katastrální území obce čítá 429 ha. Nyní má obec 356 obyvatel, kteří žijí ve 130 rodinných domech a 5 bytovkách.

Obecní hospodaK vybavenosti obce patří obecní hospoda, prodejna Konzum, mateřská škola, nádraží ČD, obecní úřad s hasičskou zbrojnicí a knihovnou. Pro sportovní vyžití je k dispozici sportovní areál, jehož součástí je fotbalové hřiště, tenisový kurt, sportovní kabiny a areál pro pořádání kulturních akcí. V obci je vybudován vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení, místní rozhlas, chodníky a komunikace. Letos se provádí plynofikace obce. V obci poskytují služby různí drobní živnostníci.

 

     místní škola v současnosti MŠ            kabiny                                                          

Pozoruhodnosti

  • v lese VÍNĚ je 4. nejstarší památný strom Východních Čech (obvod 565 cm, výška 25 m) dub letní, jehož stáří je odhadováno na 300 let
  • znak či symbol obce zachycuje řeku Cidlinu, palouk, kde v pravém červeném poli je zlatý vinný hrozen a v levém modrém poli je zlatý dub
  • z vrchu Vinice (252 m.n.m.) je za pěkného počasí vidět na severu Sněžka (1602 m), na východě Bučina (606 m) – Železné hory, na jihu Homole (279 m), na západě Oškobrh (285 m).

   Pohlednice obce vydané v září 2006  

 

Pohlednice obce č.1

 

 

 

 

 

 

Pohlednice obce č.2

 

 

 

 

 

 

Pohlednice obce č.3

 

 

 

 

 

 

Pohlednice obce č.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zápis do obecní kroniky za rok 2008